آکادمی نروژی علوم وادبیات جایزه آبل سال ۲۰۱۵ را به ریاضیدان آمریکایی جان نش John F. Nash, Jr  و ریاضی دان کانادایی Louis Nirenberg برای کمک های قابل توجه آنها به نظریه معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی غیر خطی و کاربرد آنها در آنالیز هندسی اعطا کرد. رئیس آکادمی، Kirsti Strøm Bull ، برندگان این جایزه را در ۲۵ مارس اعلام کرد. آنها جایزه آبل را از پادشاه هارالد در مراسمی در اسلو در ۱۹ مه دریافت خواهند کرد.

صندوق یادبود نیلس هنریک آبل در ۱ ژانویه سال ۲۰۰۲ برای اعطای جایزه ی آبل به فعالیت علمی برجسته در زمینه ریاضیات تاسیس شد.

نیلس هنریک آبل ( Niels Henrik Abel)  (۱۸۰۲ – ۱۸۲۹ )، ریاضی‌دان نروژی، یکی از پایه گذاران جبر جدید است.

مقدار جایزه ۶ میلیون NOK (حدود ۷۵۰٫۰۰۰ یورو) است و برای اولین بار در ۳ ژوئن ۲۰۰۳ اهدا شد.

جان نش ، ۸۶ ساله، در دانشگاه پرینستون و موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) فعالیت های خود را انجام داده است. لوئیس نرنبرگ، ۹۰ ساله، در انستیتوی علوم ریاضی کورانت در دانشگاه نیویورک کار کرده است. اگرچه آنها به طور رسمی در هیچ مقاله ای با یکدیگر همکاری نکرده اند، اما تاثیرات زیادی در طول دهه ی ۱۹۵۰ میلادی بر یکدیگر داشته اند.

جان نش ولوئیس نرنبرگ دو غول ریاضی قرن بیستم هستند.آنها به دلیل فعالیت در زمینه معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی (PDE)، که معادلاتی مربوط به نرخ تغییرات هستند ، شناخته شده اند.این معادلات در اصل برای توصیف پدیده های فیزیکی به وجود آمده اند اما،همانطور که آنها نشان دادند، در آنالیز اشیاء هندسی مجرد نیز مفید هستند. کمیته آبل می نویسد: “پیشرفت آنها را به روش های متنوع و قدرتمندی که به ابزارهای لازم برای مطالعه معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی غیر خطی تبدیل شده اند، گسترش یافته است. تاثیر آنها را می توان در تمامی شاخه های این نظریه احساس کرد. “

نش در دهه ی ۱۹۵۰میلادی قضایای مهمی در موردمعادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی اثبات کرد ، که توسط همسالان خود عمیق ترین کارهای او در نظر گرفته می شد.

نش در ۱۹۹۴ جایزه نوبل برای اقتصاد (prize in economic sciences in memory of Alfred Nobel) را به خاطر مقاله ی خود درنظریه بازی ها( Game Theory) دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۱ فیلم سینمایی به نام  یک ذهن زیبا (A Beautiful Mind ) در مورد زندگی پرماجرای او ساخته شد.

 

 

برای آشنایی بیشتر با John F. Nash, Jr به متن زیر مراجعه کنید:

John Nash and “A Beautiful Mind”  (فایل پی دی اف با حجم تقریبی  ۰٫۱  مگابایت)

 

برای آشنایی بیشتر با Louis Nirenberg به متن های زیر مراجعه کنید:

Interview with Louis Nirenberg (فایل پی دی اف با حجم تقریبی   ۰٫۷ مگابایت )

On the Work of Louis Nirenberg (فایل پی دی اف با حجم تقریبی  ۰٫۱  مگابایت )

در زیر تصاویری از مراسم جایزه ی آبل در ۱۹ می امسال را می بینید.این تصاویر از سایت آکادمی نروژی علوم وادبیات دریافت شده است:

  • خانم ووینی پری در حال مصاحبه با برندگان جایزه ی آبل

  • گروه آواز Pitsjدر این مراسم کار زیبایی را اجرا نمودند.

  • جان نش و نورنبرگ جایزه آبل را از پادشاه هارالد دریافت کردند.

  • جان نش و همسرش آلیشیا – مرکز علمی برگن در سخنرانی جایزه ی آبل