نظریه ی همه‌چیز (The Theory of Everything ) فیلمی درباره­ ی زندگی پر ماجرای استیون هاوکینگStephen William Hawking ) یکی از مشهورترین فیزیک دانان قرن بیستم و بیست و یکم است. هاوکینگ متولد ۱۹۴۲ میلادی در انگلیس است.وی از سال ۱۹۶۳ تاکنون با بیماری کشنده­ ی motor neurone دست و پنجه نرم می­کند.در ابتدای بیماری پزشکان پیش بینی می­کردند هاوکینگ حداکثر دوسال زنده خواهد بود، اما او همچنان با امیدواری به زندگی خود ادامه می دهد.

نظریه ی همه چیز به کارگردانی جیمز مارش( James Marsh ) در سال ۲۰۱۴ بر پایه ی کتاب Travelling to Infinity: My Life with Stephen نوشته ­ی Jane Wilde Hawking ساخته شده است.این فیلم موفق به کسب جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم درام شده است.

اگرچه این فیلم بسیاری از نقاط مهم زندگی هاوکینگ را به تصویر نمی کشد و از برخی مفاهیم پیچیده ی فیزیکی به سرعت عبور می­کند، اما در مجموع می تواند آغازی برای آشنایی با این شخصیت بزرگ و دستاوردهای علمی او باشد .

لازم به ذکر است که وی در۱۹۸۸ کتاب زیبایی به نام تاریخچه ی زمان ( A Brief History of Time ) می­نویسد که تاکنون بیش از ده میلیون نسخه فروش داشته و به بیش از ۳۵ زبان مختلف ترجمه شده است.

5580522_orig1990023_orig